Medijske objave
14. marec, 2023,

Sklenitev kupoprodajne pogodbe, ki potrebuje še prevzemno dovoljenje, po navedbah Mola predstavlja enega ključnih mejnikov v procesu pridobivanja soglasja Evropske komisije za napovedani prevzem OMV Slovenija.

"Skupina Mol s tem korakom potrjuje svojo zavezanost izpolnjevanju vseh zahtev glede tržne konkurenčnosti, ki jih postavlja Evropska komisija, in izraža pripravljenost, da v prihodnjih mesecih konča prevzem 92,25-odstotnega deleža v družbi OMV Slovenija," so zapisali.

Prepričani so, da bo prevzem OMV okrepil konkurenčnost na slovenskem trgu, saj bodo lahko v večji meri izkoriščali celotne proizvodne, logistične in predelovalne zmogljivosti skupine Mol v širši regiji Srednje Evrope.

"Skupina Mol nastopa na regijskem trgu kot eden vodilnih neodvisnih ponudnikov naftnih derivatov, saj uspešno obvladuje in razvija celotno logistično verigo. To nam omogoča ohranjanje neodvisne cenovne konkurenčnosti in bo pozitivno vplivalo na zanesljivost oskrbe večjega števila slovenskih potrošnikov z visokokakovostnimi naftnimi derivati prek povečane mreže lastnih servisov," je poudaril predsednik maloprodaje v skupini Mol Robert Pitt.

Vse storitve na vseh bencinskih servisih bodo za kupce ostale nespremenjene. Skladno s pogodbenimi določili bodo lahko zaposleni na bencinskih servisih, ki so predmet prodaje, obdržali zaposlitev, so napovedali.

Molove bencinske servise bodo spremenili v "centre mobilnosti"

Iz Shella so v današnjem sporočilu za javnost dodali, da bodo podrobnosti o dogovoru, sklenjenem 9. marca, objavili po odobritvi Evropske komisije. Napovedali pa so, da bodo Molove bencinske servise spremenili v "centre mobilnosti".

"Ta nakup je pomemben korak naprej za prisotnost blagovne znamke Shell v Sloveniji, za stranke pa predstavlja predvsem večjo možnost izbire, saj povečuje tržno konkurenco v Sloveniji. S povečanjem mreže za 39 novih bencinskih servisov v mreži Shell v Sloveniji bomo lahko našim strankam zagotovili vrhunska goriva in edinstveno izkušnjo storitve Shell Cafe," je izpostavil generalni direktor Shell Adria Gregor Omejc.

Shell je na slovenskem trgu prisoten od leta 1994. Trenutno podjetje v Sloveniji upravlja mrežo osmih črpalk brez osebja za tovorna vozila ter en bencinski servis tudi za osebna vozila. Strankam v Sloveniji tako zdaj zagotavljajo storitve v okviru Shell kartičnega poslovanja za gorivo in storitve, povezane s cestnim tovornim prometom, so dodali.

Mol za nakup odštel več kot 300 milijonov evrov

Mol je pogodbo o nakupu 92,25-odstotnega deleža v družbi OMV Slovenija, v kateri že ima 7,75-odstotni delež, podpisal junija 2021. Dogovorjena kupnina za celoten delež znaša 301 milijon evrov, s tem pa bi Madžari prišli do mreže 120 bencinskih servisov, ki je druga največja v državi. Mol ima medtem kot tretji največji ponudnik v Sloveniji po februarskih podatkih 53 bencinskih servisov. Daleč največji ponudnik je Petrol s 318 prodajnimi enotami.

Več si lahko preberete tukaj.

10. maj, 2021,

Februarja je avstrijska naftna družba OMV objavila, da bo prodala 120 bencinskih servisov po Sloveniji. Iz podjetja so takrat sporočili, da je odločitev v smeri optimizacije portfelja naložb. Kdo se omenja med kandidati za nakup?

Bencinski servisi OMV so na slovenskih cestah drugi najbolj pogosti, za Petrolom. Ta je z okrog 318 črpalkami suvereno na prvem mestu, OMV pa jih več kot polovico manj – 120 in ima okrog 20 odstotni delež.

Prodajo slovenskega dela podjetja so Avstrijci napovedali v začetku leta, zdaj pa so že prejeli nezavezujoče ponudbe. Po poročanju Financ naj bi bilo zanimanja za nakup precej, med konkretnimi imeni pa se omenja poljski sklad PKN Orlen, azerbajdžanski Socar, grški Coral in pa madžarski Mol. Ta je že prisoten v državi z okrog 50 črpalkami.

Cena prevzema bi se lahko gibala med 252 in 360 milijoni evrov, navajajo pri časniku.

OMV je sicer napovedal odprodajo premoženja v vrednosti dveh milijard evrov, izvedli pa naj bi jo do konca leta. Slovenski del bi lahko bil prodan do septembra. OMV je na slovenski trg vstopil leta 1992, ko je skupaj z Istrabenzom in Ino ustanovil družbo OMV Istrabenz.

 

Več si lahko preberete tukaj.

04. februar, 2021,

Družba je v sporočilu za javnost danes napovedala, da bo prodala 120 bencinskih črpalkah v Sloveniji, potem ko jih je lani 300 v Nemčiji. "Na bencinskih servisih v Sloveniji ne prodajamo bencina in dizla lastne proizvodnje, zato smo rekli, da bomo to odsvojili," je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA ob tem novinarjem in vlagateljem pojasnil glavni izvršni direktor OMV Rainer Seele, povzema STA.

 

Odprodati nameravajo dve milijardi premoženja

Oznanjena prodaja bencinskih servisov v Sloveniji je skupaj s prodajo enote za proizvodnjo gnojil kemijske hčerinske družbe Borealis del načrta odprodaje naložb, ki ga je družba sprejela marca lani in predvideva prodajo premoženja v vrednosti dveh milijard evrov do konca tega leta, je razvidno iz sporočila za javnost.

Prenavljajo poslovno strategijo

OMV glede na spremembe poslovnega okolja prenavlja tudi svojo poslovno strategijo. Seele je tako napovedal, da bo družba odstopila od načrtov za povečanje proizvodnje in rafiniranja nafte ter se bo osredotočila na kemične proizvode.

Če je nameraval do zdaj v srednjeročnem obdobju proizvodnjo nafte povečati na 600 tisoč sodov dnevno, so načrte oklestili. Po najnovejših napovedi jo bodo okrepili na 480 tisoč do 500 tisoč sodov dnevno, poslovno poročilo povzema nemška tiskovna agencija dpa.

Več pozornosti bodo v OMV v prihodnje medtem namenili kemičnim proizvodom, saj si tudi avtomobilska industrija vse bolj prizadeva oklestiti emisije. "Kemični proizvodi bodo vse bolj potrebni v svetu z manj emisijami ogljikovega dioksida," je danes dejal Seele, poroča STA.

Lani 25 odstotni padec dobička

OMV je sicer lani zabeležil 1,3 milijarde evrov čistega dobička, kar je 25 odstotkov manj kot leto prej. Ob tem je ustvaril 16,6 milijarde evrov prihodkov, kar je 29 odstotkov manj kot leta 2019. Dobiček iz poslovanja je upadel za 71 odstotkov na 1,1 milijarde evrov. Vzrok za slabše poslovanje je padec cen in povpraševanja po nafti v luči pandemije covida-19.

Slovenski del podjetja je lani ustvaril 801,7 milijona prihodkov in skoraj 25 milijonov evrov dobička, kažejo podatki poslovnega asistenta Bizi.si.

Več si lahko preberete tukaj.

19. oktober, 2020,

Kot so za STA pojasnili v Mercatorju, bodo njihove poslovalnice, ki so bile doslej odprte do 21. ure ali še dlje, od torka odprte do 20.45.

V Tušu bodo poslovalnice, ki so bile doslej odprte do 21. ure, od torka zapirali ob 20. uri.

S torkom se spreminja tudi delovni čas nakupovalnih središč v upravljanju družbe SES - to so Aleja Ljubljana Šiška, Citypark Ljubljana, Citycenter Celje, Europark Maribor in Center Interspar Vič. Kot so sporočili, bodo od ponedeljka do petka odprta od 9. do 20. ure, ob sobotah pa od 8. do 20. ure. Izjema so trgovine Interspar, ki bodo vse dni odprte od 8. ure do 20.30. Ob nedeljah so omenjena nakupovalna središča zaprta.

V OMV so pojasnili, da bodo urnike izbranih bencinskih servisov najverjetneje primorani prilagoditi. Vse spremembe bodo sproti objavljali na svojih spletnih straneh, so dodali.

Vlada je namreč na današnji dopisni seji sprejela prepoved gibanja od 21. do 6. ure. Ukrep bo začel veljati v torek. Izjeme od te prepovedi so odpravljanje neposredne nevarnosti za zdravje, življenje in premoženje, prihod in odhod na delo ter izvajanje nujnih delovnih nalog ali dostop in nudenje storitev za nujne primere.

Za trgovine in druge zaprte javne prostore je vlada že v začetku meseca določila tudi, da je lahko v njih le ena stranka na 20 kvadratnih metrov površine prostora. Osebe, ki so tam zaposlene, se pri tem ne upoštevajo.

Več si lahko preberete tukaj.